تبلیغات
آموزش حرفه وفن - روش های پیشگیری از برق گرفتگی
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391 | 04:53 ب.ظ | نویسنده : حسین شاه آبادی

بیشتر حوادث مرتبط با برق گرفتگی با به کارگیری روش های ساده واحتیاط بیشتر قابل پیشگیری هستند. به برخی از این روش های پیشگیرانه وساده اشاره می کنیم :

1-هنگام تعویض لامپ،کلید، پریز یا تعمیر هر وسیله و دستگاه برقی، جریان برق را به وسیله فیوز قطع کنید.

2-دقت کنید که هیچ گاه با دست خیس وپای برهنه به لوازم برقی دست نزنید.با خیس شدن بدن از مقاومت الکتریکی آن کاسته شده وبنابر این عبور جریان الکتریکی از بدن شدیدتر ومؤثرتر می شود زیراجریان برق همیشه از نزدیک ترین و راحت ترین راه به زمین انتقال می یابد .

3- به طور کلی استفاده از وسایل برقی معمولی در محیط های با درجه رطوبت بالا مانند حمام پیشنهاد نمی شود وباید سعی کنید

هیچ گونه انشعاب برق دراین نوع محیط ها وجود نداشته و روشنایی آن از خارج تأمین شود که رطوبت در آن مؤثر نباشد. به یاد داشته باشید که تحت هیچ شرایطی از بخاری ها و اجاق های برقی معمولی در محیط های یاد شده استفاده نشود.

4-هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر از تعویض و تعمیر آنها خودداری کنید .

5-هیچ گاه سیم دارای جریان برق را از زیر فرش یا موکت عبور ندهید،ممکن است در اثر عبور ومرور مداوم افراد از روی آن سیم صدمه دیده و حالت عایق خود را از دست بدهد .همچنیندر صورتی که اندازه سطح مقطع سیم با نوع مصرف کنندهای که به آن متصل است متناسب نباشد، سیم گرو شده و در نتیجه به مرور زمان با کاسته شدن از خاصیت هدایتی (رسانایی )آن ،شدت گرم شدنش بیشتر می شود تا جایی که سیم شروع به ذوب شدن و ایجاد جرقه می کند .از آنجایی که در اغلب موارد کفپوش ها،فرش ها،موکت ها و این قبیل زیر اندازها از موارد قابل اشتعالی مانند نخ،پلاستیک،پشم والیاف مصنوعی تهیه شده اند،آتش گرفته در نهایت ایجاد حریق می کند .

6-هنگام تمیز کردن دیوارها ولوازم برقی مواظب با شید کلید ها وپریز ها خیس نشود زیرا آب هادی (رسانای ) بسیار خوبی است و در صورتی که وارد کلیدها و پریز ها شود، خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت .در اینگونه مواقع ÷یش از شروع کار کلید اصلی یا فیوز را از کنتور برق قطع و پس از اتمام کار وخشک شدن پریزها و کلیدها برق را وصل کنید .

7-هنگام سوراخ کاری دیوارها به منظور نصب ساعت دیواری، تابلوها و یا هر وسیله دیگر دقت شود که به مسیر سیم کشی برق صدمه وارد نشود .

8-اگر پریزهای برق در ارتفاع پایینی از دیوارها قرار دارد (کمتر از 110تا120 سانتی متر)لازم است به وسیله در پوش های ایمنی که به همین منظور ساخته شده،مسدود شود.

9-د صورتی که در اطراف ساختمان شبکه برق عبور کرده ،هنگام تعویض یا دستکاری آنتن تلوزیون در پشت بام یا بالکن مواظب خطوط برق باشید ، زیراحوزه القایی حاصل از این نوع شبکه ها پیش از انکه با برخورد حاصل شود،با ایجاد قوس الکتریکی منجر به برق کرفتگی وسوختگی های شدید خواهد شد؛یعنی اگر فقط  به آن نزدیک شوید،برق کرفتکی ایجاد می شود.
طبقه بندی: برق،

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


کد متحرک کردن عنوان وب